پرسش هاي متداول و پاسخ به آنها

در این صفحه می‌توانید پرسش‌هایی که بیشتر توسط مشتریان، مشاورین، پیمانکاران و یا نمایندگان پرسیده شده‌اند را به همراه پاسخ آنها بیابید.

پیشنهاد می‌کنیم برای رسیدن سریع‌تر به پاسخ سوال خود، از دسته‌بندی سمت راست صفحه استفاده کنید.

بیشترین سوالات پرسیده شده

1سیستمهای گرمایش خورشیدی چطور کار می کنند؟
در سیستمهای گرمایش خورشیدی, یکی از مهمترین بخش ها, صفحات خورشیدی هستند که از طریق آنها بیش از 90 درصد انرژی خورشیدی جذب شده و از طریق صفحات انرژی جذب شده به آب منتقل شده و آب را گرم می نماید.
2آیا در پروژه های بزرگ هم می توان ازسیستمهای گرمایش خورشیدی استفاده کرد؟
بله . کلکتور های آریو سان شید می توانند به حالت سری و موازی در کنار یکدیگر برای تامین حجم بالای آبگرم برای پروژه های بزرگ مثل مدارس ، هتل ها ، ساختمان های اداری و تجاری بزرگ ، پادگان ها ، استخر های عمومی ، کارواش ها ، حمام های عمومی و کارخانجات بکار گرفته شوند . در واقع هیچ محدودیتی در میزان تولید آبگرم وجود ندارد !
3طول عمر سیستمهای گرمایش خورشیدی چند سال است؟
طول عمر آنها بستگی به نگهداری از سیستم و تمیز نگهداشتن کلکتورها دارد ، بطور معمول طول عمر این کلکتورها بین 20 الی 25 سال میباشد.
4آیا با سیستمهای گرمایش خورشیدی میتوان گرمایش محیط خانه را نیز تامین کرد؟
بله با این سیستم میتوان گرمایش محیط خانه را نیز تامین نمود
5آیا منازلی که دارای پکیج میباشند میتوانند از سیستمهای گرمایش خورشیدی استفاده کنند؟
بله
6آیا کلکتورهای خورشیدی را میتوان بر روی شیروانی نصب نمود ؟
بله میتوان آنها بر روی سقف های شیروانی نصب و مهار نمود.
7مقدار فضای لازم برای نصب یک سیستم گرمایش برای یک خانوادۀ 4 الی 5نفره چقدر است ؟
با توجه به میزان تابش متفاوت خورشید در نقاط گوناگون میزان فضا متفاوت بوده اما بطور متوسط حدود 3 متر مربع فضا نیاز می باشد.
8منظور از تامین آب پیش گرم موتور خانه چیست ؟
بمنظور صرفه جوئی در مصرف سوخت موتور خانه سیستم های نصب شده جهت تامین آب گرم، ابتدا سیستم خورشیدی عمل می نماید (البته با اتصال درست تجهیزات و مدارها) و آب گرم مورد نیاز منبع ذخیرۀ موجود در موتور خانه را تامین نموده و باعث میشود تا مشعل کمتر کار کند.
9در صورتیکه تابش خورشید نباشد(مثلا در هنگام شب و در روزهای ابری) دیگر آبگرم نخواهیم داشت؟
هنگامی که سیستم خورشیدی طراحی میشود ، یک تانک ذخیره نیز در محاسبات لحاظ میشود که آب داغ تولیدی را در خود ذخیره میکند تا زمانی که کلکتورها آب داغ تامین نمی کنند آب تانک به مصرف برسد، بعلاوه بایستی از سیستم های گرمایش دیگری نظیر سیستم هایی که با سوخت های فسیلی کار میکنند نیز بعنوان سیستم های پشتیبان استفاده نمود.
10آیا سیستم های خورشیدی نیازمند تعمیرات و نگهداری زیادی میباشند؟
یک سیستم خورشیدی تقریبا نیاز به هیچ نوع نگهداری و تعمیرات ندارند ، تنها نیازمند سرویس های دوره ای میباشد تا اطمینان حاصل کنیم سیستم جرم نگرفته و به همراه آن Ph مایعی که داخل کلکتورها جریان دارد نیز کنترل میشود تا سیستم بتواند بیشترین طول عمر ممکن را داشته باشد.
11استفاده از سیستم های خورشیدی تا چه اندازه باعث صرفه جوئی میشود؟
بسته به نوع مصرف آبگرم ( آبگرم بهداشتی ، آبگرم برای تامین گرمایش محیط ، یا تامین آبگرم استخر ) دارد وهمچنین تعداد کلکتور ها و مکان نصب ، نوع کلکتور خورشیدی ( صفحه تخت) نیز تاثیر گذار است بطور کلی محدوده 30% الی 60% انرژی گرمائی توسط انرژی خورشید محدوده اقتصادی کارکرد سیستم است.
12در آپارتمان های مجتمع ساز که قبلا احداث شده اند آیا امکان نصب سیستمهای گرمایش خورشیدی وجود دارد؟ در صورت امکان آیا خرابی در ساختمان بوجود می آید یا خیر؟
جهت نصب سیستمهای گرمایش خورشیدی به موارد زیر نیاز است : -فضای کافی برای نصب کلکتورها – فضای کافی جهت نصب مخزن ( قابل نصب در موتورخانه ، پشت بام ، یا در آشپز خانه یا بالکن برای ساختمانهای دارای سیستم مستقل حرارتی). – امکان لوله کشی وعبور لوله بین محل کلکتور و محل مخزن ( معمولا بین بام و محل موتورخانه ) لازم به توضیح است اگر بخواهیم از نوع سیستمهای گرمایش( سیستم گرمایش) خورشیدی خانگی استفاده نمائیم کل سیستم روی بام خانه قرار میگیرد و فقط لازم است امکان عبور یک لولۀ رفت و برگشت بین محل بام و آب گرمکن موجود وجود داشته باشد .
13چه تعداد کلکتور حرارتی خورشیدی لازم است تا آب داغ یک واحد مسکونی را تامین نماید؟
بستگی به این دارد که چند نفر در خانه زندگی میکنند ، چه مقدار آب مصرف میکنند و میزان تابش خورشیدی آنها چقدر است؟ ولی با یک حساب سرانگشتی برای یک خانوادۀ 4 نفره حدود سه متر مربع کلکتورتخت.
14آیا گرمایش با استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی می تواند جایگزین گاز یا انرژی الکتریکی باشد؟
خیر. سیستم گرمایش خورشیدی جایگزین برای گاز یا انرژی الکتریکی نیست بجز در مناطقی که امکان استفاده از آنها وجود ندارد. (مثل مناطق دور از شبکه گازرسانی ) اما در مناطق شهری که امکان استفاده از گاز طبیعی وجود دارد می تواند به عنوان یک مکمل بسیار خوب برای سیستم های گرمایش عمل نموده و باعث صرفه جویی در مصرف سوخت های دیگر مثل گاز طبیعی و گازوئیل گردد.
15آیا آب توسط سیستم گرمایش خورشیدی در آب و هوای ابری هم گرم می شود؟
میزان دریافت انرژی خورشید قطعا کاهش پیدا خواهد کرد اما همچنان بخشی از گرمای مورد نیاز تامین می گردد.
16آیا کلکتور های خورشیدی می توانند آب را به اندازه کافی گرم کنند؟
بله. در شرایط خوب آب و هوایی سیستم می تواند براحتی آب را به دمای جوش برساند زیرا کلکتورهای صفحه تخت پیشرفته ترین سیستم در زمینه سیستمهای گرمایش خورشیدی می باشند.
17آیا امکان گرم کردن آب استخر با استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی وجود دارد؟
در استخر ها حجم آبی که باید گرم شود زیاد می باشد اما مقدار افزایش دمای آب کم است استفاده از سیستم های گرمایش معمول هزینه های بالایی در بر دارد اما با استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی در تمامی سال براحتی می توان آبگرم مورد نیاز را تامین کرد.
18در چه مکان هایی می توان از سیستم گرمایش خورشیدی استفاده کرد؟
سیستمهای گرمایش خورشیدی در هر جایی که نور خورشید وجود داشته باشد قابل استفاده هستند.
19سیستمهای گرمایش در زمستان چطور آب را گرم می کنند؟
به دلیل استفاده از تکنولوژی بالای جمع کننده های خورشیدی فقط کافیست که نور خورشید وجود داشته باشد.
20آیا سیستم گرمایش خورشیدی اشعه ماوران بنفش یا UV و همچنین اشعه مادون قرمز را جذب می نماید؟
بله. لایه جاذب خورشیدی از بیشتر طیف های نور خورشید از جمله نورهای مرئی، اشعه UV و مادون قرمز را جذب می نماید. که البته مادون قرمز مهمترین نقش را در ایجاد گرما دارد. در نهایت برآیند انرژی های جذب شده باعث ایجاد گرما در صفحات شده و انتقال حرارت ایجاد شده به آب باعث تولید آبگرم می شود.
21آیا می توان از سیستمهای گرمایش خورشیدی برای تامین برق و آب گرم مورد نیاز ساختمان استفاده کرد؟
برای تامین آبگرم ساختمان می تواند استفاده کرد ولی برای تامین انرژی برق ساختمان توسط خورشید باید از سیستم های تولید برق خورشیدی استفاده نمود.
22با وجود سیستم گرمایش خورشیدی چه نیازی به استفاده از سیستمهای گرمایش فسیلی است؟
انرژی خورشید همیشه در دسترس نیست. لذا بایستی از سیستمهای گرمایش فسیلی به عنوان مکمل استفاده کرد. به این ترتیب آب گرم همیشه در دسترس خواهد بود. با استفاده از این مدل می توان حتی در شرایطی که انرژی خورشیدی نتواند به طور کامل نیاز ما را براورده سازد, مصرف انرژی ما را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

1به چه سیستمهایی ، سیستم فتوولتایی می گویند؟
به روشهای متعددی می توان از خورشید جهت دریافت انرژی برای مصارف مختلف استفاده کرد. یکی از روشها دریافت برق ( الکتریسیته ) از نور خورشید می باشد. به کلیه قطعات و تجهیزاتی که در جهت تولید و استفاده از برق تولید شده توسط نور خورشید بکار رفته را یک سیستم فتوولتایی می گویند.
2آیا برق تولید شده توسط سیستم فتوولتایی برای تمام وسایلی که با برق کار می کنند ( وسایل الکتریکی ) کاربرد دارد؟
برق تولیدی توسط سیستم فتوولتایی از نوع برق دی-سی می باشد و با مبدل می توان برق دی-سی را به متناوب تبدیل نمود در نتیجه برای کلیه تجهیزات قابل استفاده می باشد.
3بطور کلی به چند صورت می توان ازسیستمهای فتوولتایی استفاده نمود؟
به 2 طریق می توان سیستمهای فتوولتایی را نصب و به بهره برداری رساند 1- : با اتصال به شبکه سراسری برق. مانند نیروگاه های فتوولتایی متصل به شبکه که مقداری از برق مورد نیاز مصرف کننده هایی که به شبکه سراسری متصل هستند را تامین کند. 2- : به صورت پشتیبان باتری (مستقل) از سیستم بهره برداری نمود مانند مکانهایی که به شبکه سراسری برق دسترسی نداریم و مصرف کننده تمامی انرژی مورد نیاز خود را تنها از پانلهای فتوولتایی دریافت کند.
4فناوری ساخت پنلهای خورشیدی به چند نسل دسته بندی می شود؟
نسل اول- سلولهای کریستالی مونو کریستال سیلیکونی و پلی کریستال سیلیکونی نسل دوم- سلولهای خورشیدی تین فیلم نسل سوم- با ویژگیهای خاص
5پنل های خورشیدی نسل دوم از چه موادی ساخته شده اند؟
سه نوع اصلی سلولهای خورشیدی نسل دوم (تین فیلم) در حال حاضر تجاری شده اند: • سیلیکونهای آمورف (a-Si و a-Si/μc-Si) • کادمیوم تلورید (Cd-Te) • مس- ایندیم- سلنید (CIS) و مس – ایندیم – گالیم- دیسلنید (CIGS)
6پنل های خورشیدی نسل سوم از چه موادی ساخته شده اند؟
فناوری های این نسل در مرحله پیش از تجاری سازی به سر می برند. فناوری های نسل سوم به دسته های زیر تقسیم می شوند: • CPV • سلول های خورشیدی ارگانیک • سلول های خورشیدی حساس به رنگ • سلول های خورشیدی پلیمری • سلول های خورشیدی مبتنی بر کریستال های مایع
7مزایا و معایب پنلهای نسل دوم؟
1- افت راندمان کمتر نسبت به تغییرات دما و در نتیجه تولید برق بیشتر (حدود %10-15%) نسبت به میزان وات پنل نسب شده در مقایسه با پنلهای نسل اول 2- فضای اشغالی بیشتر در مقایسه با پنلهای نسل اول
8چه تجهیزاتی برای یک سیستم فتوولتایی بکار می رود؟
بطور کلی یک سیستم فتوولتایی از 4 عضو اصلی تشکیل یافته است. 1- پانلهای خورشیدی 2- بانک باتری(در سیستمهای جدا از شبکه) 3- تبدیل کننده برق دی-سی به ای-سی ( اینورتر) 4- شارژکنترل
9 پانل خورشیدی چه وظیفه ای در این سیستم بر عهده دارد؟
قسمتی از سیستم فتوولتایی می باشد که انرژی خورشید را به الکتریسیته تبدیل می کند. به پانل خورشیدی گاه ماژول خورشیدی یا پانل فتوولتایی نیز می گویند.
10جنس سلولهای خورشیدی چیست؟
سلولهای خورشیدی از نیمه هادیها ساخته شده اند که با تحریک الکترونهای این نیمه هادی توسط فوتونهای نوری الکتریسیته تولید می شود.
11چرا در زمستان برف بر روی پانلهای فتوولتایی جمع نمی شود؟
دلیل این امر هم این است که در هنگام برخورد فوتونها به سطح پانلها الکترونها بر روی سطح سلولها جاری شده که سبب گرم شدن سطح پانل شده و برفها را ذوب می کند. در ضمن قابل ذکر است که پانلهای فتوولتایی با شیب 30 تا 40 درجه نصب می شوند بنابراین برف از روی آنها لیز می خورد.
12آیا در هنگام شب که نورخورشید وجود ندارد می توان از این سیستم استفاده نمود؟
در سیستمهای با پشتیبان باتری، یکی از قسمتهای اصلی این سیستم بانک باتری میباشد. بانک باتری شامل تعدادی باتری می باشد که بهم متصل شده اند و کار آنها ذخیره انرژی الکتریکی تولید شده توسط پانلهای خورشیدی می باشد. از برق تولیدی پانلهای خورشیدی به 2 صورت میتوان استفاده نمود. 1- اگر در روز باشد می توان به طور مستقیم از انرژی تولیدی سلولها برای مصرف کننده ها استفاده نمود. 2- در مواقعی که هوا ابری است یا در شب هنگام، می توان از انرژی ذخیره شده در باتریها جهت تامین انرژی الکتریکی وسایل برقی استفاده کرد.
13آیا درهوای ابری نیزمی توان از پانلهای خورشیدی انرژی الکتریکی دریافت نمود؟
بله. ولی مقدار انرژی دریافت شده کمتر از حالتی است که هوا آفتابی است. در کشورهای اروپایی مانند آلمان که در اغلب مواقع هوا ابری است، با این حال از سیستمهای فتوولتایی در مناطقی استفاده میشود.
14 کار شارژ کنترل در سیستم فتوولتایی چیست؟
یکی از ویژگیهای پانلهای خورشیدی این است که با ابری شدن هوا یا تغییر جهت خورشید ولتاژ خروجی پانل نیز تغییر می کند. بیشترین انرژی یا به عبارتی بیشترین ولتاژ و جریان را در زمانی می توانیم دریافت کنیم که پرتوهای خورشید به صورت عمودی به سطح سلولها برخورد کند. حال برای آنکه ما بتوانیم یک ولتاژ ثابتی از پانلهای خورشیدی جهت شارژ باتریها یا تغذیه مصرف کننده های دی-سی استفاده کنیم، در خروجی پانلها دستگاهی به نام شارژ کنترل جهت تنظیم یک ولتاژ ثابت استفاده می کنیم. البته شارژ کنترل نظارت بر شارژ و دشارژ باتری ( پر و خالی شدن باتری ) را نیزبرعهده دارد.
15کار اینورتر در سیستم فتوولتایی چیست؟
جهت تبدیل برق دی-سی به برق متناوب یا ای-سی برای دستگاههایی که با برق ای-سی کار می کنند از دستگاهی به نام اینورتر ( تبدیل کننده دی-سی به ای-سی ) استفاده می گردد.
16عمر پانلهای خورشیدی چقدر می باشد؟
از پانلها به مدت حدالقل 20 تا 25 سال می توان بهره برداری نمود ولی بعد از 25 سال بازده آنها کم میشود ولی هیچگاه یک پانل بعد از این مدت بطور کلی خراب نمی شود. حال بعد از این مدت در صورتی دیده شد که انرژی تولیدی پانلها به دلیل کاهش راندمان پانلها کاهش یافته است می توان با اضافه کردن چند پانل جدید، از کل سیستم دوباره استفاده نمود بدون آنکه بخواهیم تمامی پانلها را عوض کنیم.
17هزینه های جانبی سیستمهای فتوولتایی چقدر می باشد؟
یکی از ویژگیهای سیستمهای متصل به شبکه(بدون باتری) این است که بعد از نصب و راه اندازی هزینه های جانبی و تعمیرات خاصی ندارند و به عبارتی می توان گفت که در ابتدا شما هزینه پرداخت می کنید و حدالقل تا 25سال می توانید از سیستم بهره برداری کنید. در مورد سیستمهای با پشتیبان باتری به صورت دوره ای بایستی باتریها را تعویض نمود.
18در صورتی که مصرف انرژی در طول مدت بهره برداری افزایش یافت آیا باید کل سیستم تعویض شود؟
یکی از ویژگیهای سیستمهای فتوولتایی این است که می توان با اضافه کردن چندین پانل فتوولتایی و اضافه کردن قطعات جانبی انرژی تولیدی را اضافه نمود بدون آنکه بخواهیم تغییرات اساسی در سیستم بوجود آوریم یا کل سیستم را تعویض نماییم. یا به عبارتی می توان گفت که انرژی تولیدی را به هر میزان می توان افزایش داد.
19آیا می توان از سیستمهای فتوولتایی جهت گرم کردن آب و هوای ساختمان استفاده کرد؟
پانلهای فتوولتایی دارای هزینه بالایی هستند و بایستی تدابیری اندیشیده شود تا بتوانیم بیشترین بهره و کمترین تلفات را داشته باشیم. سیستمهای گرمایی به طور کلی هیترها انرژی مصرفی بسیار بالایی دارند. از طریق سیستمهای دیگر خورشیدی مانند کلکتورخورشیدی می توان با هزینه بسیار کمتر آب و فضای داخل خانه را گرم کرد. زیرا کلکتور خورشیدی حرارت خورشید را مستقیما به آب منتقل کرده و از مکانیزم ساخت و تولید بسیار ساده تری نسبت به سیستم فتوولتایی برخوردار است و در نتیجه هزینه آن بسیار کمتر از سیستم فتوولتایی میباشد.
20آیا می توان از سیستمهای فتوولتایی برای توانهای بسیار کم ( میلی وات ) یا توانهای بالا ( کیلووات و مگاوات ) استفاده نمود؟
یکی دیگر از ویژگیهای منحصر به فرد این سیستمها این است که می توان با استفاده از این سیستمها هر توانی که احتیاج داریم را تامین کنیم. به عنوان مثال می توان به ساعتهای خورشیدی اشاره کرد که با یک سلول بسیار کوچک کار می کند یا ماشین حسابهای خورشیدی. همچنین می توان با بهم متصل کردن تعداد زیادی پانل فتوولتایی می توان برق مورد نیاز یک شهر یا روستا را به طور مستقل تامین نمود.
21آیا در خانه های مسکونی می توان همزمان از برق شبکه سراسری و همچنین برق تولید شده توسط پانلهای خورشیدی استفاده نمود؟
بله. می توان یک خانه را بطور همزمان هم به سیستم فتوولتایی متصل نمود و هم به برق شهر.
22چگونه می توان متوجه شد که برای یک ساختمان مسکونی چه تعداد پانل فتوولتایی لازم است؟
برای نصب یک سیستم فتوولتایی برای یک خانه مسکونی باید برآورد کرد که در یک روز به طور متوسط هر وسیله الکتریکی چند ساعت در حال کار است و توان مصرفی هر وسیله الکتریکی چند وات بر ساعت است. حال توان مصرفی هر وسیله را در یک روز پیدا کرده و در نهایت توان مصرفی روزانه تمامی وسایل الکتریکی موجود در آن خانه را باهم جمع کرده و به شرکت مجری اعلام می کنیم. شرکت مربوطه نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی و آفتاب موثردر آن منطقه و اتخاذ ضریب اطمینان مناسب برای پروژه تعداد پانلها و باتریها جهت ذخیره انرژی را محاسبه می کند.
23بازده پانلها چگونه محاسبه می شود؟
پانلها بنا به تکنولوژی که در آنها بکار رفته دارای بازده های متفاوتی هستند. انرژی تابشی ماکزیمم بر روی سطح زمین در شرایط مطلوب 1000 وات برساعت در ابعاد یک متر مربع می باشد. حال اگر در همان شرایط از یک متر مربع پانل فتوولتایی انرژی الکتریکی معادل 130 وات برساعت را دریافت کنیم بدین معنا است که بازده این پانل در حدود 13% می باشد.
24بازده پانلهای فتوولتایی تقریبا چقدر می باشد؟
سلولهای خورشیدی در سال 1883 کشف شد و از همان زمان تحقیقات جهت بالا بردن بازده این سلولها آغاز شد. در ابتدا بازده آنها در حدود 2% بوده ولی هم اکنون پانلهای تجاری در حدود 11 تا 15% بازده دارند. البته پانلهایی با بازده بیش از 30% نیز ساخته شده است که در مصارف تجاری فعلا بکار نمی رود.
25آیا پانل خورشیدی همان باتری خورشیدی است؟
در برخی از کتابها از این دو واژه به اشتباه بکار برده شده است. پانل خورشیدی یک صفحه مسطح می باشد که تعدادی سلول خورشیدی روی آن نصب شده است و بهم متصل شده اند. باتری خورشیدی نوعی خاص از باتری است که در یک سیستم قتوولتایی بکار می رود. تفاوت این باتریها با باتریهای رایج در بازار این است که دارای طول عمربیشتری است.