ششمین دوره کنفرانس سیرد در تهران برگزار شد

شرکت آریوسان شید در چهارمین نمایشگاه انرژی خورشیدی
نوامبر 22, 2017
سهم انرژی‌های تجدیدپذیر از قانون هوای پاک چیست
ژانویه 19, 2018
نمایش همه

ششمین دوره کنفرانس سیرد در تهران برگزار شد

ششمین دوره کنفرانس منطقه­ای توزیع برق سیرد به عنوان مهمترین و بزرگترین گردهمایی متخصصان صنعت توزیع برق کشور دیروز در پژوهشگاه نیرو گشایش یافت.

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس، محمودرضا حقی فام معاون هماهنگی توزیع توانیر در سخنانی با محور” شبکه های توزیع برق آینده برپایه ریزشبکه ها” گفت: برای دستیابی به شاخص های شبکه‌های توزیع آینده، نیازمند تحول در سیستم های سنتی موجود هستیم تا شاخص‌های آن تغییر کند.

وی از مدیریت گسترده منابع تولید پراکنده، لزوم افزایش رویت پذیری ، نظارت و اطلاع از زمان واقعی سیستم و نیاز به کاهش هزینه بهره‌وری، به عنوان بخشی از شاخص هایی یاد کرد که شبکه های سنتی موجود باید در این خصوص مورد تحول و بازنگری قرار گیرند.

حقی فام خاطرنشان کرد: لزوم کاهش آلاینده­های زیست محیطی ناشی از صنعت برق، افزایش انتظار مصرف‌کنندگان برای داشتن برق با کیفیت و ضرورت کاهش آسیب پذیری و افزایش تاب آوری شبکه از دیگر شاخص هایی است که باید شبکه های سنتی را براساس آن متحول کرد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر در عین حال اضافه کرد: ما اکنون از یک سو در مرحله شناخت فناوری و از سویی دیگر در مرحله شناخت نیازها هستیم.

حقی فام همچنین بر لزوم تحول در نظامات صنعت برق برای رسیدن به شبکه های توزیع مورد نظر آینده تاکید کرد و گفت: آماده شدن نظام مالی و اقتصادی صنعت برق برای جذب سرمایه گذاری، ضرورت اصلاحات ساختاری مدیریتی و مقررات تنظیمی براساس کارآیی، لزوم تدوین روش های جدید طراحی و بهره برداری شبکه، بازنگری در استانداردها و دستورالعمل ها و بازسازی و تقویت نیروی انسانی از مهمترین موارد مورد نیاز برای دست یابی به هدف تحول در نظامات صنعت برق در رسیدن به شبکه های توزیع آینده به شمار می رود.

وی تاکید کرد: هرگونه برنامه ریزی در جهت رسیدن به شبکه های توزیع آینده باید با توجه به ملاحظاتی صورت گیرد که از آن جمله می­توان به در نظر گرفتن شرایط گذار از شبکه توزیع سنتی به شبکه آینده، لحاظ کردن ملاحظات منطقه ای، طراحی شاخص های سنجش پذیر در هر مرحله جهت میزان تطبیق با نقشه راه شبکه توزیع طراحی و ساختار انعطاف پذیر شبکه اشاره کرد.

حقی فام همچنین با تأکید براین که در این راه باید نکاتی کلیدی را نیز در نظر داشته باشیم، اظهارداشت: لزوم بازنگری در استانداردهای طراحی و بهره برداری برای پذیرش تحول در صنعت توزیع برق، لزوم طراحی ساختاری صنعت توزیع با پذیرش این واقعیت که ساختار موجود توانایی ایجاد تحول را ندارد یا این تحولات بسیار کند خواهد بود، تقویت و بازسازی نیروی انسانی، فنی، مدیریتی صنعت توزیع برای حرکت مؤثر، ایجاد آمادگی لازم جهت توسعه گسترده منابع ذخیره ساز، منابع انرژی توزیع شده، سیستم فناوری اطلاعات و مخابرات در سطح توزیع برق وهماهنگی با سایر نهادهای خدماتی جهت حرکت به سمت برنامه ریزی هماهنگ چند زیرساخت به صورت همزمان از جمله نکات کلیدی است که باید در دستیابی به شاخص های شبکه های توزیع آینده مورد نظر تصمیم گیران باشد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره این که اکنون در مرحله میانه شبکه های سنتی و مدرن قرار داریم خاطرنشان کرد: باید شاخص های کیفی و کمی شبکه چون تلفات، خاموشی ها و… به سطح کشورهای توسعه یافته و پیشرو در این خصوص نزدیک کنیم.

در ادامه این مراسم، سید محمد هاشمی دبیر کمیته ملی سیرد ایران در مورد این کنفرانس گفت: در کنفرانس امسال تعداد ۶۵۴ مقاله از سوی نویسندگان به دبیرخانه کنفرانس سیرد رسیده که بر اساس داوری ۱۵۹ مقاله پذیرفته شده که طی دو روز کنفرانس به صورت شفاهی و پوستر برای علاقمندان ارایه می شود.

هاشمی ادامه داد: برنامه های کنفرانس منطقه ای سیرد بر اساس الگوی کنگره جهانی سیرد است که این کنگره هر دوسال یکبار در یکی از کشورهای اروپایی برگزار می شود. وی اظهار داشت: کنگره جهانی سیرد در واقع معتبر ترین نهاد علمی بین المللی است که به صنعت توزیع نیروی برق و ارایه آخرین دستاوردهای علمی و فنی آن می پردازد.

دبیر کمیته سیرد ایران در ادامه تصریح کرد: مقر اصلی این نهاد علمی در کشور بلژیک است که بیست کشور جهان شامل هفده کشور اروپایی و سه کشور غیر اروپایی شامل ایران، چین و امریکا عضو اصلی آن هستند. همچنین هجده کشور دیگر به عنوان عضو وابسته با سیرد بین الملل همکاری دارند که شرایط عضویت اصلی را حاصل نکرده اند.

سید محمد هاشمی اضافه کرد: همکاری ایران با سیرد بین الملل از سال ۱۳۷۸ آغاز شده و تا حدود دو سال قبل به عنوان عضو وابسته (غیراصلی) با این نهاد علمی همکاری داشت. اما طی چند سال گذشته و به دنبال حضور موفق پژوهشگران ایرانی در اجلاس های جهانی سیرد و احراز بیشترین مقالات پذیرفته شده توسط نویسندگان ایرانی در اجلاس های اخیر، همچنین بر اساس ارزیابی های صورت گرفته از سطح علمی و دانش فنی پژوهشگران ایرانی، کشور ما موفق شد در سال ۲۰۱۶ میلادی به عنوان سومین کشور غیر اروپایی به عضویت اصلی این نهاد معتبر بین المللی درآید.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های توزیع نیروی برق و کمیته سیرد ایران افزود: پس از استقرار دبیرخانه سیرد ایران در انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های توزیع نیروی برق و برگزاری منظم کنفرانس های منطقه ای سیرد در تهران، که اینک شاهد برگزاری ششمین دوره آن هستیم و انطباق برنامه های آن با کنگره جهانی سیرد، از جمله دیگر عوامل پذیرش ایران به عنوان عضو اصلی سیرد بین الملل بوده است.

بر اساس این گزارش، این کنفرانس از دیروز سه شنبه مورخ ۲۶ دی ماه در پژوهشگاه نیرو در تهران گشایش یافت و تا امروز نیز ادامه خواهد داشت.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم